دسته ها

نقد بازی تجربه نبرد در فضا آن هم دوبعدی!

لوگو بازی Istorlid
مقدمه

هرچه بیشتر از عمرصنعت بازی های رایانه ای میگذرد ، بازی هایی با گرافیک های خیره کننده و چشم نواز روانه ی بازار های گیم میشوند اما اکثر سازندگان اکثر بازی ها فراموش کرده اند که کاربران نیاز به هیجان در بازی دارند و تنها مسئله ی مهم در یک بازی گرافیک نیست . در این میان شرکت های کوچکی نیز وجود دارند که با بازی های ساده ی خود میتوانند کاربران را ساعت ها سرگرم خود کنند ، بازی هایی که گرافیک ساده ای دارند اما در روند اجرا بسیار هیجان انگیز هستند.

نام : istrolid
سبک : FreeToPlay , Indie , Strategy

بخش : Single Player , Multi Player

سازنده : treeform

ناشر : treeform

نگاه کلی

یک سفینه در بازی Istorlid

طراحی سفینه میتواند بسیار جالب باشد

این بازی با گرافیک ساده خود توانست در شبکه Steam توجه گیمر ها را به خود جمع کند ، هدف اصلی از این بازی پیاده سازی یک استراتژی خوب برای پیروزی است ، درواقع بدون داشتن نقشه پیروزی در مقابل دشمنان نامکنن است (مگه اینکه شانس بیارید !)

کنترل همه چیز در این بازی در دستان شماست و بازی دست شما را باز گذاشته است ، مثلا در طراحی سفینه شما باید دقت زیادی به خرج دهید تا سفینه خود را به درستی پیاده سازی کنید. میتوانید سفینه ای قدرتمند بسازید یا سفینه ای که از سرعت بسیار بالایی برخوردار است. یکی از موارد قابل توجه در طراحی سفینه رایگان بودن تمام مواردی است که در طراحی سفینه ، میتوان از آن ها استفاده کرد. البته هرچه آیتم های بیشتری را بروی سفینه ی خود نصب کنیم برای تولید آن در نبرد به پول بیشتری نیاز خواهیم داشت ، یک بازی Free to Play واقعی!

همچین بازی این امکان را به ما میدهد که طراحی سفینه خود را با کمک هوش مصنوعی انجام دهیم. به این صورت که با دادن مقدار (سوخت ، سرعت ، قدرت و…) هوش مصنوعی بهترین سفینه را برای ما ایجاد خواهد کرد همچنین قابلیت ویرایش آن را نیز خواهیم داشت .

گیم پلی

همانطور که گفتیم بازی از گرافیک ۲ بعدی و ساده ای برخوردار است. سازندگان بازی بیشتر وقت خود را بروی گیم پلی بازی متمرکز کرده اند و نتیجه ی آن نیز یک گیم پلی روان و جالب است . در واقع پلیر ها هیچ مشکلی در کنترل سفینه ها نخواهند داشت اما گاهی ممکن است به علت پایین بودن سرعت اینترنت مشکلاتی از قبیل Delay , Lag شما را آزار دهد.

بخش تک نفره بازی Istorlid

کهکشانی که بخش تک نفره در آن اتفاق میافتد.

همچین در بخش چند نفره بازی در گروه های ۳v3 , 2v2 , 1v1 انجام میشود. سازندگان بازی میتوانستند برای هیجان بیشتر بازی تعداد تیم ها را در هر بازی افزایش دهند مطمئنا هیجان بازی دوچندان میشد. همچنین بخشی که بسیار ضعیف طراحی شده است نقشه ای است که نبرد در آن اتافاق می افتد! نقشه ای بسیار ساده و بی روح که کاربر را سرد میکند طراحان بازی میتوانستند با قرار دادن یک نقشه و یا یک سری آبجکت های حرکتی مانند حرکت شهاب سنگ و شبیه سازی نسبی عدم وجود جاذبه در فضا کمی این مشکلات را رفع کنند.

نکته ی قوت در بخش چند نفره  ، وجود کاربران و Host های بسیار زیاد در بازی است که شما در هر لحظه میتواند وارد یک بازی شده و به نابودی دشمن بپردازید!

همچین بخش تک نفره از مراحل زیادی تشکیل شده است که کاربر با انجام هر یک از مراحل توضیحاتی از نحوه بازی و آیتم های موجود برای سفینه دریافت خواهد کرد که به پیشرفت شما در بازی کمک خواهد کرد. بعضی از مراحل نیز مانند Boss در بازی های MMORPG میماند! که درجه سختی بالاتری نسبت به مراحل دیگر دارد که با انجام آن ها میتوانید XP و سفینه ی فضایی آماده دریافت کنید.

بخش Challenges نیز در بازی وجود دارد که میتوانید با AI خود بازی به انجام رقابت بپردازید ، بهتر بود به جای استفاده از کلمه ی چالش که اشاره به مراحل خاص با ویژگی های منحصر به فرد است ، سازندگان بازی از از نام Play With Bot استفاده میکردنند. چرا که نام انتخابی هیچ تناسبی با محتوای آن ندارد . در یک کلام تنها بخش مفید این بازی بخش چند نفره آن است زیرا بازی در بخش تک نفره به علت تکراری بودن بسیار زیاد تمامی مراحل به هم بسیار خسته کننده خواهد بود. وتنها فایده ی آن تقویت مهارت بازی شماست و هیچ هیجانی ندارد.

صفحنه ی یک نبرد در بازی Istorlid

میتوانید بی نهایت سفینه در هر بازی ایجاد کنید

داستان

معمولا بازی های آنلاین از یک روند داستانی خاص پیروی نمیکنند ، اما بازی هایی مانند World Of Warcraft نیز هستند که داستان هایی برای آن ها نوشته شده است که کاربر میتواند با آن همزاد پنداری کند و به هر قسمت از بازی که وارد میشود فضای موجود را با داستان درون بازی مقایسه و برسی کند. چیزی که در این بازی وجود ندارد داستان است ، حتی سازندگان به خود زحمت نداده اند که برای بخش تک نفره خط داستانی ای را تعریف کنند که کاربر را ترقیب کند که مراحل خسته کننده ی آن را ادامه دهد.

موسیقی و صدا گذاری

از نظر صدا گذاری نیزاین بازی بسیار ضعیف عمل کرده است اما بعضی از صدای های پس زمینه بسیار شنیدنی است اما در هنگام نبرد با دشمن صدای شلیک موشک ها و خرابی سفینه ها بسیار ضعیف و گوش خراش است ،مثلا میشد در هنگام شلیک از صدا هایی مانند فیلم جنگ ستارگان استفاده کرد. بهتر است در هنگام بازی موزیک اختصاصی خودرا گوش دهید تا موزیک های بازی !

ساخت یک سفینه در بازی Istorlid

نمای طراحی سفینه و امکانات آن

نتیجه گیری

این بازی در بیشتر موارد ضعیف عمل کرده است و سازندگان بازی بیشتر وقت خود را صرف بهینه کردن گیم پلی بازی کرده اند ، اگر کمی بازی دیرتر منتشر میشد و وقت بیشتری برای طراحی آن صرف میشد مطمئنا کاربران بیشتری از آن استقبال میکردنند. در کل اگر به دنبال یک بازی استراتژیک که مهارت ها و نقشه های شما را به چالش میکشد هستید ، این بازی میتواند ساعت ها شما را سرگرم کند.

داستان
گیم پلی
گرافیک فنی
گرافیک هنری
موسیقی
صدا گذاری
نمره کاربران : 3.6 (2 نظر)

نظر بدهید

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>