دسته ها

سلامت آیا مصرف بیشتر نمک جلوی سردرد شدید را می‌گیرد؟

آیا مصرف بیشتر نمک جلوی سردرد شدید را می‌گیرد؟

آیا رژیم های غذایی پرنمک جلوی میگرن شدید را می گیرد؟ آیا رژیم غذایی نمک یک داروی طبیعی برای افرادی که میگرن دارند هستند؟ اگر شما هم می خواهید بدانید نمک جلوی میگرن را میگیرد یا نه ، در ادامه با ما همراه باشید.

شواهد زیادی وجود دارد حاکی از اینکه میگرن و سدیم به هم مربوط هستند. هنگام میگرن، سطح سدیم در مایع مغزی-نخاعی بالا می‌رود. این مایع مغز و سیستم عصبی مرکزی را احاطه کرده است. این‌طور که پیداست، صبح زود و هنگام عصر سطح سدیم در این مایع به بیشترین حد می‌رسد. معمولا مردم در این مواقع بیشتر از هر زمان دیگری دچار میگرن می‌شوند.

مقدار زیادی سدیم از طریق غذاهایی که می‌خوریم وارد بدن ما می‌شود. «مایکل هرینگتون» از موسسه تحقیقاتی پزشکی هانتینگتون می‌گوید: «این سوال برای من ایجاد شده که آیا رژیم غذایی روی میگرن تاثیر می‌گذارد.» او و همکارانش برای جواب دادن به این سوال، به سراغ نظرسنجی ملی سلامت و تغذیه رفتند. این نظرسنجی مربوط به سلامت و تغذیه ده‌ها هزار شهروند آمریکایی بود.

این تیم پی برد آن دسته از بزرگسالانی که بیشترین میزان سدیم را در رژیم غذایی‌شان (یعنی در محصولاتی مثل گوشت، پنیر و نان) مصرف می‌کردند، کمتر به سردرد و میگرن دچار می‌شدند.

هرینگتون می‌گوید از این نتایج متعجب شده چرا که با آن چیزی که انتظار داشتند مطابقت ندارند. با توجه به اینکه یون‌های سدیم نورون‌ها را فعال می‌کند، انتظار داشتیم که رابطه‌ی بین آنها جور دیگری باشد. میزان بالای سدیم عموما تحریک‌پذیری نورون‌ها را بیشتر می‌کند، بنابراین اینکه سدیم به نحوی مانع از میگرن می‌شود، عجیب به نظر می‌رسد.

هرینگتون می‌گوید: «من فکر می‌کنم کسانی که میگرن دارند، به شکل متفاوتی به سدیم واکنش نشان می‌دهند.» «اسوتلانا بلیشتن»، یک کارشناس اختلالات دستگاه عصبی می‌گوید این تئوری منطقی به نظر می‌رسد.

بلیشتن در اختلالات سیستم عصبی خودگردان تخصص دارد. این سیستم تمام عملکردهای غیرارادی ما مثل ضربان قلب و تنفس را کنترل می‌کند. بسیاری از بیماران او میگرن هم دارند و او متوجه شده که اگر آنها از نمک به عنوان درمان برای یک ناراحتی دیگر استفاده کنند، علایم میگرن آنها هم اغلب بهتر می‌شود. البته این شواهد نقل قول هستند و چیزی رسما منتشر نشده است.

اما هنوز نمی‌دانیم که مصرف زیاد نمک برای کسانی که میگرن دارند تا چه حد بی‌خطر است و چنین رژیمی برای چه کسانی مفید است.

نظر بدهید

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>